Признаваме си, че модата никога не е била сред водещите ни теми за размисъл. Затова най-често оставяме момичетата от любимия ни женски сайт jenite.bg да умуват върху модните въпроси. Така да се каже, стараем се да следваме правилото "всяка жаба да си знае гьола", но... Понякога дори тази далечна за нас сфера може да ни заинтригува по определен начин и да ни изкуши да дадем своя коментар.
В този ред на мисли, напоследък адски много ни дразни манията около т. нар. "plus size" (размер XXL) или пълни модели.
Хронологически погледнато, началото на ерата на "наднормената" красота бе поставена още преди няколко години. А през 2010 дори модната библия "Vogue" реши да изневери на концепцията си и пусна специализирано издание в чест на сочните мадами.
Към днешна дата, по страниците на много списания редовно се появяват усмихнати закръглени момичета, които изглеждат и твърдят в интервюта, че са абсолютно доволни от външния си вид. Модните агенции пък не се колебаят да запълват редиците си с такива дами.
Fashion Gone Rogue Едновременно с това, слабите модели сякаш отслабнаха още повече, а телата им започнаха да се струват на мнозина естетически неиздържани. Страшни истории за болни от анорексия жени, придружени с ужасяващ снимков материал, се появиха в медиите и предизвикаха шумни дискусии.
С две думи: в света на модата критериите за красота започнаха да се поразчупват, но, ако питате нас – не в полза на моделите. Нито в полза на онези момичета (и момчета?), които ще продължат да им подражават.
Защо смятаме така? Ами много просто.
Съгласни сме, че една голяма част от дамите, разхождащи се по модния подиум или по страниците на известните списания, твърде много се отдалечават от представата ни за "нормално" тегло. Но това не ги превръща директно в анорексички, нали? Истината е, че "слаб" не трябва непременно да се възприема като равнозначно на "болен".
Обратното: фактът, че имат няколко килограма в резерв, не прави "plus size"-девойките по-здрави. Защото, както се убедихме сами, тук, доброто физическо състояние не зависи само от теглото, а от куп други фактори, като степен на физическа активност, начин на хранене, стрес и много други неща, за които самите ние се опитваме да говорим непрекъснато.
В крайна сметка, бихме се радвали, ако красотата най-накрая започне да се оценява правилно.
А не да се мери на килограм, с остарели теглилки и мерилки, или по формули, даващи приблизителни резултати, какъвто, например, е индексът за телесна маса.
Вие на какво мнение сте?
Добави коментар
Не е нужно един мъж да е гей за да хареса такава жена..
Не става въпрос, че пълните жени не са красиви - видяхме, че имат много фенове по кометарите. Въпросът е до колко е истина, че са по-здравословната алтернатива на кльощавите модели?
Пример: Ако Воуг излезе с пълна мацка на корицата си, всички бихме аплодирали списанието заради триумфа на "истинската" жена над анорексичката. Ако обаче Воуг излезе с арт фото на модел, който пуши цигара, ще го заклеймим в прокламиране на нездравословни модели... Айде сега, преди да ме нападнете, се допитайте до Чичко Гугъл колко млн души годишно умират от болести, причинени от тютюнопушене и колко млн от затлъстяване...
Затлъстяването е болест. Също като анорексията и другите зависимости. Ако тези момичета горе сега ви изглеждат добре, също както анорексичките, пушачите и наркоманите - след 10 години ще са още по-дебели, слаби, болни или мъртви.. Страхотни модели, няма що!
Мисля ,че въпроса за здравето е мнооогооо ясен - естествено ,че здравето е преди всичко! И все пак хората са казали - "здрав дух + здраво тяло = добре изглеждаща личност !"