"Затаете дъх, ако посещавате България". Така започва статия, излязла преди броени часове в онлайн изданието на The New York Times. Тя се позовава на ново изследване, изготвено от европейските регулатори на околната среда.
Според доклада нашият въздух е най-наситен с два основни вида частици - малки капчици и газови отпадъци, идващи от комини, ауспуси и редица други източници на замърсяване. Същите се асоциират със здравословни проблеми, вариращи от астма до рак. България също е и първенец по концентрация на въглероден моноксид и серен диоксид.
Естествено, страната ни не е сама в тази ситуация. Водим първенството, в което след нас плътно се нарежда Полша. Ако обърнете внимание на графиката, ще откриете, че в топ 10 на най-замърсените градове фигурират само две държави. Топ 5 е зает от четири наши града - Перник, Пловдив, Плевен, Добрич със съответно 180, 161, 150 и 145 дни от годината, през които замърсяването надхвърля допустимите от ЕС нива.European Environmental Agency
Като цяло, през 10-те години, изследвани от доклада (2002 до 2011) замърсяването на въздуха над Европа е намаляло. Но основен проблем остават фините отпадни частици и озонът. Засушаването в края на този период до известна степен е забавило разпространението на тези микроотпадъци, но от друга страна кризата е принудила повече домакинства да използват твърдо гориво за отопление, което също влошава качеството на въздуха.
Добави коментар