Представяте ли си какъв би бил животът ви без море?
А представяте ли си какво би било морето ви без живот?
Морето, в което растат над 1000 вида водорасли и гъби и плуват близо 2000 вида животни. Морето, с което сме израснали ние самите, и в което плуваме до днес. Морето, където отиват нашите отпадъци, заедно с отпадъците на още пет други държави... Черно море, което е на път да почернее съвсем истински, тъй като способността му да се възстановява от замърсяването е близо до критичната си граница. И ако тя бъде премината, може да настъпят необратими промени, които ще преобразят живота – вашия и на милиони други хора.
На днешната дата, преди 15 години, между шестте черноморски държави (България, Грузия, Русия, Румъния, Турция и Украйна) е подписан Стратегическият план за действие за възстановяване и опазване на Черно море. Той е и символ на надеждата за по-добро бъдеще за 16-те милиона души, населяващи крайбрежието му.
Вие може и да не сте един от тях. Но вашите действия имат значение. Дали ще е положително или отрицателно това значение, решавате вие. Не, не намекваме да скандирате пред парламента, облечени в тениска на синьо-бели райета и шапка с делфинче. Става дума за съвсем дискретни, но съзнателни дейности:
Всеки път, когато отидете на плаж, вземайте със себе си всички ваши отпадъци и поне още един, който не е оставен от вас.
Опитайте се да съхранявате водата по принцип като:
-
Поправите тоалетните и крановете, ако текат непрекъснато
-
Спирате водата, докато си миете зъбите
-
Стоите под душа с една минута по-малко
-
Не миете чиниите под постоянно течаща вода
Не изливайте мазнини, бои или химикали в канала или в тоалетната. Информирайте се от специалистите по екология в общината как най-безопасно могат да се изхвърлят тези вещества.
inm.comЗасадете дървета, храсти и цветя в общите пространства около вашия блок или къща. Дърветата са най-сигурното средство за филтриране на отпадъци и води преди постъпването им във водните обекти.
Носете си чанта, когато отивате да пазарувате и не приемайте ненужни полиетиленови торбички. Опитайте се да купувате някои стоки насипно и да намалите консумацията на пакетирани продукти.
Поинтересувайте се как се обработват и къде попадат вашите отпадъци и отпадъчни води. Ако управлението им не е задоволително, пишете на кмета.
Разкажете за действията си поне на още двама души.
Добави коментар