Миналата година определено не бе особено успешна за популярния диетолог Пиер Дюкан. Въпреки че диетата му все още има редица почитатели по света (спазват я много от холивудските познайници), тя вече не е голям хит сред диетиращите. Даже обратното.
Появиха се мнения на различни експерти, че нисковъглехидратният му режим, при който от менюто се изключват и мазнините и се набляга най-вече на продукти, богати на протеин, никак не е здравословен и даже е опасен за здравето.
Като мъж на честта, Пиер реши да защити програмата си и започна съдебна война с един от най-големите си опоненти, колегата си Жан-Мишел Коен, но, уви, загуби. И така, в крайна сметка, окончателно "смачка" репутацията на хранителната си система.
А към днешна дата французинът отново е на път да разгневи обществото с нова и, по негово мнение – хипер "здравословна", идея, която твърди, че вече е обсъдил с президента Никола Саркози.
Изглежда, че Дюкан твърде много се вживява в ролята на спасител на умерено затлъстяващата френска нация, защото обяви публично, че е открил глобално решение на проблема. Накратко: той предлага в училищата да се въведе нов задължителен предмет под името "идеално тегло". Във въпросния клас децата ще се учат как да се хранят правилно и да поддържат добра форма.
Ако по време на цялото си образование, до последната година, малчуганите успеят да задържат здравословен индекс на телесна маса (BMI) – от 18,5 до 25, те ще получат като бонус добри оценки, които ще се прибавят към общия им успех. С две думи: за да са пълни отличници, хлапетата трябва да внимават и за още нещо – за фигурата си.
Според в. "Le Parisien" идеята на специалиста е ужасно неприемлива. Вестникът излезе със становище, че последната "ще създаде нездравословна връзка на децата с храната". Но мосю Пиер изобщо не е на това мнение и отговаря на нападките така: "Няма нищо нездравословно в това да учим младите как да се хранят правилно".
Нашият коментар
inm.com Признаваме, че хрумването на Дюкан е оригинално и по своята същност – даже революционно. Но в него има доста слаби места, на които набързо ще обърнем внимание след ред разстояние:
Първо, експертът явно е забравил, че индексът на телесна маса не отчита процента мазнини в тялото, а дава само общи насоки за здравословно тегло или евентуални разминавания с общоприетите норми според формулата.
Освен това, в класическия си вариант и при съответните корекции, тази формула може да се прилага при деца и младежи над 9-годишна възраст.
Второ, както се убедихме сами от акцията си "Ловци на митове", тук, "слаб" не е задължително равнозначно на "здрав". Иначе казано, освен теглото, има много други фактори, които предопределят физическото състояние на един човек и които го карат да се чувства добре.
И трето, в желанието си да бъде спасител на нацията, Дюкан не е обърнал внимание на един сериозен момент: този, че предлаганата от него концепция може да се отрази негативно върху детската психика и да повлияе в лоша насока на онези ученици, които имат сериозни проблеми с килограмите. Във Франция въпросните хлапета може да са малко (само около 4% според изследване от 2005 година), но ги има, нали?
От друга страна, не можем да не се съгласим с факта, че проблемът със затлъстяването на нацията не само в Страната на петлите, но и в световен мащаб, е наистина много сериозен. А да се започне с решаването му (или предотвратяването му) при младите е прилично добра идея, няма спор.
Но вместо "идеално тегло", в училищата по света и у нас могат да се въведат много други полезни предмети. А към някои, като доброто старо физическо възпитание, например, би било добре да се подходи с повече внимание и сериозност. Разбира се, това е трудна задача, свързана с много планиране, средства, инициативност, но пък никак не е безпредметна, откъдето и да я погледнем.
Е, нека поискаме и вашето мнение: какво смятате за идеята на Дюкан?
Добави коментар