За да не си обясняваме тепърва защо дробът е важна храна, която трябва да се консумира редовно, заповядайте в този текст. В него можете да прочетете и едно от основните оплаквания, които съществуват по отношение на този иначе важен орган: специфичен вкус и сложност на приготвяне. Всъщност, с тази рецепта преодоляваме и двете предизвикателства. Измислена е от мен и е в синхрон с личните ми вкусови предпочитания, но подозирам, че като нищо ще допадне и на вас. И така, заредете се с:
- Килограм и половина черен дроб (говежди, свински)
- 2 чаши ориз
- 3-4 глави лук
- 3-4 червени чушки
- 3-4 моркова
- 500 гр доматено пюре
- 100 гр масло
- сол, кимион и черен пипер на вкус
- накълцана на ситно връзка магданоз
- знам, че на снимката се виждат и гъби, но това е защото тя е от друго ястие. Извинете!
Начин на приготвяне:
Дробът се нарязва на парчета* с големина 2х2 сантиметра и се запържва леко в половината масло, след което се поставя в достатъчно голям керамичен (или йенски) съд за печене. В останалото масло също толкова леко се запържват оризът, заедно с всички нарязани наситно зеленчуци, без магданоза. Всичко това отива в съда при черния дроб и се залива с доматеното пюре, плюс още 3-4 чаши вода, колкото да се удовлетвори съотношението 1:3 за ориз:течности. Добавят се подправките, всичко се разбърква и се слага да се пече покрито на около 160-180 градуса. Дайте му около два часа или достатъчно време, за да се сготви оризът. След готовност поръсете със свежия магданоз.
Обещавам ви, че с тази рецепта ще се убедите, че няма такова нещо като сух дроб. Съветът ми е да устоите на изкушението да си я приготвяте всяка седмица, за да не предозирате. Сериозно, в това нещо има толкова много витамин А, че трябва бъде обявено извън закона.
Ако пък случайно го опитате и ви хареса, отбийте се при нас във фейсбук, за да ми кажете едно мерси.
* Някои кулинари препоръчват предварителното му изкисване в мляко, за да се неутрализира специфичният вкус на кръв, но аз лично не съм видял особен ефект от тази стъпка.
Добави коментар