Бременна на колело? Може!

Но винаги с едно наум
Бременна на колело? Може!

Най-важното

Историята познава и доста екстремни случаи, като този на световната състезателка по колоездене Мери Джей Риоч, която велосипидира до последно – буквално часове преди да роди. А в петия месец дори участва в състезание ;) С поведението си спечелва многобройни критики. Но не и от страна на лекарите, които подкрепят решението ѝ до края. 

Редица изследвания показват, че умерената физическа активност по време на бременност е полезна и дори важна за здравето на бъдещата майка и нейното дете. Тук изключваме първите три месеца, когато всяка форма на интензивно трениране представлява риск за плода и, като цяло, е препоръчително да се избягва.

Разбира се, преди да изберат да се подложат на какъвто и да е спорт, дамите трябва да се консултират с лекар. И това, както се досещате, е правило номер 1. Що се отнася до колоезденето, то също е позволено, ура! :)

Основната препоръка все пак е всяка жена да кара колело, докато се чувства комфортно. Логично, нали? В мига, в който въртенето на педалите създава дори незначително неудобство, червената лампичка за прекратяване на дейността трябва да замига предупредително.

Всъщност, ако се разходите по он-лайн форумите, ще установите, че по света има куп жени, които велосипедират бременни – обикновено до 5-тия и 6-тия месец, а даже и до по-късно. Голяма част от тях са спортни натури и просто не могат да се откажат от любимия спорт. Има и такива, които изведнъж решават, че точно сега трябва да се качат на две колела. Нетренираните обаче трябва да внимават повече, поради липса на достатъчно опит и физическа подготовка, което пък може да повиши риска от неприятни последици.

Преди да се посветят на колоездене, все пак всички бъдещи мами трябва да направят и още нещо: да се погрижат за безопасността си.

В този ред на мисли, добре е да "шофират" планински тип колело. С по-широките си гуми, въпросните велосипеди гарантират по-висока сигурност на пътя. С други думи, опасността от нерегламентирани падания намалява.

inm.comОсвен това, този вид велосипед разполагат с предно окачване. Тази особеност в дизайна му понижава сътресенията от неравностите по пътя.

Ясно е, че карането в горещо време не се препоръчва, дори и на небременни. Важна остава разумната хидратация.

Според специалисти, добре е бременните да карат в по-спокойни райони, при по-малко участници в движението. Равните настилки и по-кратките вело-преходи са съществени условия за безопасност и сигурност, както и периодичните консултации с лекар.

След всичко казано, нека попитаме и вас, бъдещи майки: вие въртите ли педалите и колко често? 

Добави коментар

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Хороскоп

Телец
21 април – 21 май