В миналото яйцето е било символ на плодородие и обект на религиозна почит. Едва ли има световна култура, която да не е посветила значителна част от фолклора си на него.
Великден е един от празниците, в които яйцето заема централно място. Причините за това са както биологични, така и културни. Преди да бъдат въведени модерните техники за отглеждане на яйца, кокошките са снасяли много малко през зимата. Великден, който празнуваме с настъпването на пролетта, съвпада с възобновения цикъл на снасяне. Традиционно яйцата са се считали за "луксозна" храна и са били забранени по време на великите пости. На християните се е полагало да посегнат към тях чак на Великден, което е още една причина за асоциацията им с празника.
В съвремието яйцето е може би една от храните, заобиколена от най-много противоречия и спекулации. Как и защо се е получило така, е предмет на една друга дискусия. Важно е обаче да знаете, че яйцата са наши приятели.
В едно яйце се съдържат средно 71 калории, от които 63% (5 гр.) са под формата на мазнини, 35% (6 гр.) протеин и около 2% въглехидрати. Протеинът в него е с една от най-високите биологични стойности – 94 от 100. За сравнение, майчиното мляко е със стойност 95, а рибата – 76. Биологичната стойност на протеина представлява степента, до която той се усвоява от човешкия организъм и оттам способността му да допринесе за процесите на изграждане и възстановяване.
Някои от ключовите за здравето вещества, които могат да бъдат открити в яйцето включват:
- Ретинол (активната форма на витамин А), който, заедно с антиоксидантите лутеин и зексантин, играе важна роля за доброто зрение и предпазването на очите от заболявания с напредването на възрастта. Лутеинът и зеаксантинът в яйцата са много по-активни от аналозите си в други храни.
- Витамин D, който е изключително важен за здравето на костите и имунната система. Заедно с витамин К действат като антиоксиданти и имат противоракови свойства.
- Холин, който е необходим за правилното развитие на нервната система и структурната цялост на клетъчните мембрани. Той е особено важен за мозъчното развитие при децата и трайно повлиява тяхната памет и способност за концентрация.
- Омега-3 мастни киселини се намират в по-големи количества в яйцата на свободно отглежданите кокошки. В случай, че не знаете, това са мастни киселини, които тялото не е в състояние да произвежда и трябва да си набавя от външни източници. Сред доказаните ползи от тях са предпазването от сърдечен удар, намаляването на триглицеридите в кръвта, подтискането на възпаления в тялото, предпазването от депресия и загуба на паметта.
Единствено липсата на въображение може да ви попречи всеки ден да консумирате яйцата, приготвени по различен начин. За тези от вас, които не се чувстват призвани в кухнята, винаги съществува кулинарният шедьовър, познат още като "Сварено яйце". Мързелив и енергоспестовен начин за варене на яйца е следният: поставете яйцата в съд със студена вода и похлупете. Включете котлон и сложете съда върху него. Изчакайте водата да кипне. Спрете котлона и отстранете съда от него. Оставете го захлупен за 12 минути. Охладете яйцата със студена вода. Обелете ги. Яжте.
Добави коментар