Всички знаят, че клавиатурата си има крачета. Почти всички са уверени, че тези крачета се повдигат, за да може задклавиатурното устройство да си осигури по-ергономична позиция при писане. Защо в такъв случай всички клавиатури не се правят издигнати под ъгъл, питаме ние?
Истината е, че когато крачетата на пишещата периферия бъдат разгънати, те поставят китките ви в екстензия или с други думи – позиция, която не е неутрална. Изпълнението на продължителни и многократно повторяеми действия в тази позиция не само, че не е съвсем комфортно, но може да доведе до проблеми с китките в дългосрочен план. Защо в такъв случай производителите на клавиатури слагат крачета на изделията си, сигурно се питате вие?
Както можете да прочетете на сайта на един от тези производители "Важно е да можем да разделим хората на такива, които могат да пишат "на сляпо" (т.е. без да гледат в клавиатурата, бел. ред.) и такива, които не могат. Предимството на разгънатите крачета за вторите е, че по този начин те виждат буквите много по-лесно. [...] За онези, които могат да пишат на сляпо обаче, нещата стоят по друг начин. […] Всъщност, разгъването на крачетата може да изложи китките им на риск, ако се окаже, че ръцете им са прекалено повдигнати. Затова за "слепите" пишещи е най-добре да държат крачетата прибрани и да използват сравнително тънка клавиатура. Различни изследвания демонстрират положителен ефект при отрицателен наклон на клавиатурата."
С други думи, ако ви се налага да поглеждате в ръцете си, докато набирате текст, тогава бихте могли да се улесните, повдигайки клавиатурата си под ъгъл. От ергономична гледна точка обаче, по-добрата идея е да пишете на равна повърхност. Ако не се чувствате комфортно по този начин, има вероятност столът ви да е снижен прекалено или пък бюрото ви да е твърде високо.
Добави коментар