Какво е добре да знаем за коклюша

Какво е добре да знаем за коклюша

Коклюшът е заболяване, което медицината познава много добре. За него не се правят догадки и терапии в движение, както беше за КОВИД-19. Така, че паралел между двете заболявания не бива да се прави. Лошата слава на магарешката кашлица (народното име на коклюша) идва от доантибиотичната епоха, когато то често е протичало тежко и с фатален изход особено сред малките деца. Това се е дължало на факта, че медицината не е разполагала с адекватно лечение на причинителя на болестта. За щастие днес не е така.

Бактерията причинител на магарешката кашлица е открита през 1905г. от французите Жюл Боре и Октав Женгу. Кръщават я Bordetella pertussis. Те са и автори на първата ваксина за това заболяване.
През първата половина на 20 век единственото адекватно поведение срещу коклюшът е била единствено имунизацията. Нещата се променят след откриването и въвеждането на антибиотиците в средата на 20 век.
В момента коклюшът е лечимо заболяване с ясна генеза. Както при почти всички заболявания причинени от бактериални или вирусни причинители трябва да се има предвид, че малките деца, децата с нарушение в имунната система, както и хората без имунизация вероятно ще изкарат болестта по-тежко.
От коклюш могат да се разболеят и възрастните, но това са по-редки случаи.

 

Заразяването може да се дължи на отслабен или компрометиран имунитет, както и на отслабена имунна памет. Трябва да се има предвид, че имунитетът дори при прекаран коклюш не е доживотен, а с времето отслабва. Разбира се, това се случва в рамките на 10 и повече години.

Първите симптоми на коклюша приличат на симптомите на повечето инфекциозни заболявания на горните дихателни пътища – температура (тук е добре да се отбележи, че при коклюша не се наблюдават особено високи стойности. Температурата е по-скоро умерено повишена.), кашлица, болки в гърлото, отпадналост.

ключови думи:
коклюш

Добави коментар

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Хороскоп

Стрелец
23 ноември – 21 декември