Освен киселото зеле, времето за чието приготвяне е – от Димитровден до 7 ноември, има и друг продукт, свързан със зелето, осигуряващ не по-малко ползи за здравето, който по-рядко се коментира – сокът от киселото зеле. Популярен като лек при махмурлук, спечелил си славата сред злоупотребяващите с алкохол, сокът от кисело зеле обикновено остава непознат за трапезата ни, ако не страдаме от зверско главоболие след нощ с много наздравици или ако не живеем в някои от малките населени места, където той все още е популярен. Дали сокът от кисело зеле е полезно, или вредно изкушение и дали да се научим как да го приготвяме и поднасяме на масата си? Научете повече за предимствата и недостатъците му, за да го имате предвид като вкусна опция за трапезата ви, или за да го избягвате дори при махмурлук, ако е вреден за определени аспекти от здравето ви.
Сок от кисело зеле – полезно е за?
Подобно на киселото зеле и съвсем очаквано, сокът от него има множество ползи за здравето. Сред тях са:
- Сокът от кисело зеле е изключително богат източник на пробиотици. Без тях здравето на стомаха и червата би било компрометирано. Ферментиралите храни, сред които е и киселото зеле, съответно сока от него, допринасят пряко за увеличаване на добрите чревни бактерии. Здравето на стомаха е от ключово значение за общото здравословно състояние, както и здравето на червата, тъй като именно в червата, за изненада на много от вас, се намира основна част от имунната ни система – 80% от всички имунни клетки. Здравите черва означават отлична имунна система, а тя – нисък риск от инфекциозни и други опасни заболявания.
- Сокът от кисело зеле очаквано съдържа всички витамини и минерали, които откриваме в самото кисело зеле. Така той се оказва щедър източник на витамин С – антиоксидантът, който се бори със свободните радикали и неутрализира увреждащото им действие, стимулира имунната система и работи за синтеза на колаген, който далеч не отговаря само за младостта и красотата на кожата, но е и важен за ставите и органите.
- Подобно на всички ферментирали храни, сокът от кисело зеле се разглежда като суперхрана.
- Съдържащите се в зелевия сок млечнокисели бактерии подпомагат храносмилателните процеси.
- Сокът от кисело зеле е ценен източник на витамин К, отговарящ за здравето на костите, магнезий, ценен за мускулите и нервната система и витамин В12, на който следва да обърнем подобаващо внимание, тъй като рядко го срещаме в зеленчук. Благодарение на богатото съдържание на витамин В12 зелевият сок е полезен за образуването на червени кръвни клетки, клетъчната детоксикация и образуването на защитната обвивка на нервите.
- Използват сока от кисело зеле и като слабително средство. Ако обаче имате разтроен стомах, то това действие на ценния сок се явява за вас вредно. Какви са другите рискове от консумацията на сок от кисело зеле?
Сок от кисело зеле – вредно е за?
- Вече споменахме, че сокът от кисело зеле има изразено слабително действие, което може да е от изключителна полза за страдащите от запек, но се явява недостатък за страдащите от стомашно-чревно разстройство, тъй като може да допринесе за неговата тежест. Ако имате разстроен стомах или ако сте склонни към разстройство, важно е за започнете с минимална консумация – изпийте 10-20 милилитра и увеличавайте количеството постепенно във времето, докато стомахът ви привикне. Така ще се насладите само на ползите от консумацията на сока, без да ви притесняват неговите странични действия.
- Болката в стомаха след консумация на сок от кисело зеле също не е изключение. Това се дължи именно на състава му. Ако обаче изпитате такава, следва да преустановите приема на този сок и да се консултирате с лекаря си дали е подходящият за вас и вашите хронични заболявания и здравословно състояние.
- Друг проблем, който може да възникне при консумация на сок от кисело зеле и който се разглежда като риск и вреда за организма, е свързан със солта, която съдържа. Киселото зеле се получава чрез налагане на прясно зеле със сол. Много сол. Това ясно сочи, че сокът ще е богат на натрий. Натрият не се препоръчва на пациенти, страдащи от някои заболявания като хипертония например или бъбречни проблеми. Ако диетата ви изисква да ограничите приема на сол, то и сокът от кисело зеле ще бъде част от забранените храни за масата ви.
- Приемът на твърде много натрий може да увеличи риска от сърдечни заболявания, според Американската сърдечна асоциация, което ще рече, че сокът от кисело зеле не е подходящ и за страдащите от сърдечно-съдови заболявания или изложени на висок риск от тях.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
източник: Актуално
Добави коментар