Вредните навици, които съсипват мозъка

Вредните навици, които съсипват мозъка

Чудили ли сте се някога защо постоянно забравяте нещо, имате постоянно главоболие или ви е трудно да се концентрирате? Всичко е буквално в главата ви. Много хора не осъзнават, че някои храни и ежедневни навици могат да окажат голямо влияние върху психичното здраве и потенциално да допринесат за развитието на заболявания в по-късен етап от живота, пише vesti.bg.

Важно е да сте наясно с конкретните навици, които могат да навредят на нормалното функциониране на мозъка и дори да увредят структурата му. Няколко научни изследвания показват, че ежедневните навици могат да увредят мозъчните клетки и да допринесат за развитието на дегенеративни заболявания.

 

 

Пропускане на закуската

Вероятно сте чували израза: "Закуската е най-важното хранене за деня", нали? Е, това е вярно. След нощно гладуване мозъкът се нуждае от хранителни вещества, за да функционира правилно.

Когато не се храните в началото на деня, мозъкът започва да изразходва резервите си и ще бъде принуден да работи по-усилено, за да изпълнява задачи. Това може да застраши концентрацията, да причини загуба на паметта, да ви накара да се чувствате мрачни и да намали физическата и интелектуалната ви работоспособност.

Заседнал начин на живот

 

 

Липсата на физически упражнения може да застраши нормалното функциониране на мозъка в дългосрочен план. Физическата активност улеснява ученето, подобрява настроението и предотвратява загубата на паметта и други проблеми, свързани с възрастта.

Пиене на твърде много кафе

Кофеинът потиска невротрансмитер, който действа като естествен транквилизатор, причинявайки безсъние. Комбинацията от диуретици и стимуланти в организма кара мозъка да се пренапряга, което може да предизвика главоболие. То може също така да породи безпокойство, нервност, раздразнителност и тревожност.

Пушене

Никотинът, съдържащ се в цигарите, уврежда мозъка ви, като ограничава притока на кръв и обхваща потока на глюкоза и кислород.

Слушане на силна музика

Силната музика може да повлияе на паметта и ученето, в допълнение към увреждането на мозъчните клетки. Високите децибели са свързани с лека загуба на мозъчна тъкан, особено при сивото вещество.

Консервирана риба тон

 

Ако се консумира прекомерно, рибата тон от консерва може значително да повиши нивата на живак в организма, което има отрицателно въздействие върху психичното здраве.

ключови думи:
вредни навици

Добави коментар

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Хороскоп

Стрелец
23 ноември – 21 декември