Не може да не сте чували за "магическите гъби" за почистване. На вид са като обикновени кухненски гъби, бели на цвят, но чистят само с вода.
Намокряте, изстисквате и търкате. Почистват наистина всичко – от гумения ръб на кецовете, през напръсканите с мазнини стени на микровълновата печка до котлен камък от крановете в банята.
Наистина е като магия!
Единственият им недостатък е, че се изхабяват като гума на молив.
Решихме да проверим на какво се дължи магията в магическите гъби, защото е ясно, че поне в сферата на чистенето магии няма. Има само химия и доста активно търкане на ръка.
И така, магията в магическите гъби за почистване се нарича меламинова пяна.
Меламинът е химическо съединение, открито през 19 век от немски учен.
Дълго време се използва като шумоизолиращ материал и изолация на домове.
Преди десетина година някой е открил, че има и чудесни почистващи свойства и е превърнал чистенето в детска игра, пише Една.бг.
Вредно ли е?
Не, не е вредно.
Почистващата сила на меламиновата гъба идва от структурата й – действа като много фина шкурка, като в същото време остава мека като гъба.
Вероятно ще попаднете на материали за вредния меламин, открит в детско мляко в Китай преди няколко години, но не се притеснявайте. В крайна сметка меламиновата гъба не я ядете, а чистите с нея.
При почистването микроскопичните остатъци от меламин, които евентуално остават, са пренебрежимо малки.
Ако все още не знаете защо толкова много жени харесваме магическите гъби, вижте какво могат да почистват те освен посочените множество неща в упътването. И пак казваме – намокряте гъбата само с вода, без никакъв химикал:
- следи от фулмастри по стените;
- гумените части на кецовете;
- следи от подметки по долната част на вратите;
- огледала;
- следи от пръсти по хладилника;
- керамични котлони;
- микровълнови печки.
Добави коментар