Доста често купуваме големи количества храна, а когато поискаме да я изядем, се оказва, че вече не е годна за консумация.
Процесът по съхранение на продуктите би могъл да се смята за цяло изкуство. Още от времето преди да има хладилници, хората са използвали трикове, с които да поддържат свежестта на храните.
В същото време не всеки знае как да подходи. Една от най-често срещаните грешки, които водят до разваляне на храната, е съхраняването на плодове и зеленчуци твърде близо един до друг.
А именно натрупването на етиленов газ води до тяхното разваляне, а храните с най-голямо количество от това съединение са ябълки, пъпеши, кайсии, банани, домати, авокадо, праскови, круши, нектарини, сливи, смокини и някои други плодове.
Затова сме ви подготвили няколко съвета, за да запазите свежи храните и да запазите нетрайните си плодове и зеленчуци възможно най-дълго.
Цитруси
Можете да ги съхранявате на стайна температура, но след като преминат пика си на зрялост, охлаждането им ще им помогне да издържат по-дълго. Същото важи и за доматите и авокадото.
Ако цитрусовите плодове започнат да се развалят, можете да ги нарежете и замразите. Замразените цитруси също са чудесен заместител на кубчета лед за напитки.
Салата
Измийте и леко подсушете листните зеленчуци, увийте ги в кухненска хартия и ги съхранявайте в кутия за храна, за да предотвратите гниене и увяхване на листата.
Лук и картофи
Лукът и картофите трябва да се съхраняват на хладно и тъмно място, за да се запазят свежи, като например кошница в килер или мазе. Избягвайте да съхранявате тези продукти в найлонови торбички, тъй като това насърчава развалянето.
Веднъж нарязани, трябва да се съхраняват в затваряща се торбичка и разбира се в хладилник, където ще издържат няколко дни. Може да ги съхранявате и в съд във фризера.
Билки
Чудесен начин за съхранение на пресни билки е да ги нарежете и да ги поставите в контейнери за правене на лед с малко зехтин. Дръжте ги във фризера и когато ви потрябват за приготвяне на храна, просто сложете готово кубче лед.
Краставици
Измийте краставиците веднага щом ги приберете от магазина. Уверете се, че са напълно сухи, тъй като излишната вода ще ги развали, след което ги увийте в кърпа, за да не се намокрят. Съхранявайте ги в хладилника в торбичка за многократна употреба.
Ябълки и банани
Ако няма да ги ядете веднага, купете банани, когато са още малко зелени и ги съхранявайте далече от другите плодове във фруктиера (отделят големи количества етилен). Помислете да ги окачите някъде.
Съхранявайте ябълките в непокрита купа на плота и далеч от пряка слънчева светлина, пише Zdrave.to.
Добави коментар