Това, което виждате на снимката, не е демонстрация на фотошоп уменията ни, нито поредното екстравагантно бижу. Пред очите ви стои кочан царевица. Тя е собственост на Грег Шоен от американския Семенен тръст, който я отглежда през 2010 година от семена, дадени му от неговия наставник Карл Барнс около 30 години по-рано. Снимките й бяха масово разпространени в интернет пространството едва този месец.
Освен, че изглеждат абсолютно нереално, тези царевици са един нагледен пример по менделова генетика. В случая всяко зрънце представлява семето на различно царевично растение с уникален микс от гени, наследени от родителите му. Ето защо царевицата много често се използва в преподаването на механизмите на унаследяването.
Да, тук говорим за генетично модифициране. Преди да побегнете с писъци, трябва да имате предвид, че дори и най-биологичната и сертифицирана царевица, до която можете да се доберете, е продукт на тази манипулация. Преди да достигне до настоящия си вид, тя е била просто трева, негодна за ядене, известна с наименованието теосинт (от вида Balsas teosinte, ако трябва да бъдем точни). Следват едни 6 000-10 000 години одомашняване, през които човечеството е научило доста за генетиката и това как да я използва, за да създава устойчиви, питателни и понякога невероятно красиви растения.
Добави коментар