Сиртфуд: Новата диета, по която луднаха звездите

Сиртфуд: Новата диета, по която луднаха звездите

Тя съществува само от шест години, но вече е невероятно популярна. Казват, че с такава диета са отслабнали Гуинет Полтроу, принц Хари и много други знаменитости. Какво ли крие в своята същност този хранителен режим? През 2020 г. в западната преса освен за ковида, се писа за още една същинска сензация: певицата Адел се появи в ефира на популярно американско развлекателно шоу и беше неузнаваема. В смисъл, много отслабнала.

 

Както става ясно по-късно, свалила е около 45 кг, съгласете се, че това е доста голямо постижение. Разбира се, средствата за масова информация, в т.ч. авторитетните, а не жълтите, си поставили за цел да изяснят какво именно е помогнало на Адел да свали толкова много килограми. Сега вече това не е тайна: ако се вярва на източниците, звездата се е придържала към т.нар. Сиртфуд диета - система на хранене, която е измислена и предложена през 2016 г. от британските нутрициолози Глен Матен и Ейдън Гогинс. 

 

Системата за хранене на Матен и Гогинс много бързо придоби популярност. Най-вече заради факта, че сред нейните  последователи постоянно се виждали имената на знаменитости от различна величина, като например актрисата Гуинет Полтроу и принц Хари.

 

Принцът се придържал към сиртфуд диета в навечерието на сватбата си с Мегън Маркъл. Същността на диетата е описана в книгата "Сиртфуд диетата на Матен и Гогинс". Разбира се, в тази книга се говори и за многогодишни изследвания и изпитвания, благодарение на които нутрициолозите са успели да открият новия модел за понижаване на теглото.

 

Накратко, британските експерти предлагат така да създадете и организирате своето меню, че да активизирате изработката на т.нар. сиртуини. Това са клас протеини (белтъчини), на които се приписват едва ли не магически свойства. Те играят ключова роля в обменните и защитните процеси, а също така в регенерацията на клетките. По тази причина са получили неофициално наименованието "протеини на дълголетието".

 

Свойствата на сиртуините са научно доказани. Нужно е обаче да се отбележи, че засега няма убедителни доводи за това какво може да принуди организма усилено да произвежда тези белтъчини с помощта на определен начин на хранене.

 

Така или иначе Матен и Гогинс уверяват, че за да отслабнете и удължите младостта си, е нужно да преразгледате и промените своето меню. Тяхната диета е построена на два основни принципа: съкращаване на калориите и консумиране на растителни продукти, богати на антиоксиданти. Към сиртфуд- продуктите се отнасят:

 

• черен шоколад;

 

• зелен чай;

 

• куркума;

 

• цитрусови плодове;

 

• магданоз;

 

• черна боровинка, къпина, малина, касис;

 

• червено вино;

 

• елда;

 

• каперси;

 

• скариди.

 

Създателите на диетата препоръчват на своите клиенти да се движат поетапно към заветната цел – отслабването.

 

• По време на първата фаза е нужно в продължение на три дни да употребявате не повече от 1000 ккал на ден. Разрешава се един пълноценен прием на храна, състоящ се само от сиртфуд-продукти, в останалото време е необходимо да пиете специален сок, състоящ се от следните ингредиенти: зеле (белокочанно или т.нар. кейл-зеле), целина, рукола, магданоз, зелен чай и лимон. Пример за разрешени ястия: пуйка с каперси и магданоз; скариди с елда; кокошка със зеле.

 

• От четвъртия до седмия ден се разрешават по два пълноценни приема на храна и по два сока. Дневният калораж не трябва да превишава 1500 ккал. С това най-сложната фаза на диетата приключва.

 

• Тези, които са издържали тази една доста тежичка седмица, пълна с ограничения, се препоръчва да преминат към втората фаза. Тя може да продължи, колкото дълго пожелаете или издържите. Дотогава, докато достигнете желания резултат. Тук, в тази фаза, всичко е доста простичко: може да се храните три пъти на ден, да изпивате растителния сок само по един път, да си позволявате чай или кафе, пълнозърнест хляб, червено вино и черен шоколад в умерени количества. Под строга забрана са рафинираните продукти, фастфуда, червеното месо. Към такъв хранителен режим е нужно да се придържате най-малко 14 дни. През това време продължава стабилното сваляне на килограми. 

 

Ето как да приготвите чудодейната напитка - специалният сок за сиртфуд-диетата.

 

Набавете си:

 

• 100 г зеле (белокочанно или кейл);

 

• стрък магданоз без стъблата;

 

• 30 г рукола;

 

• 2 стъбла целина;

 

• половин зелена ябълка;

 

• 1/3 настърган лимон;

 

• чаена лъжичка био матча чай на прах.

 

Всички съставки се разбиват в блендера до получаването на еднородна смес.

 

И въпреки това сиртфуд – диетата си има своите критици

 

Безспорно, отслабването на певицата Адел е мощна реклама на тази система на хранене, разработена от Матен и Гогинс. Ако тя наистина е отслабнала с 45 килограма за сметка на сиртфуд-продуктите, това най-малкото доказва тяхната ефективност. Диетолозите обаче, призовават да бъдем реалисти: не всеки е в състояние да издържи на толкова строги ограничения. Особено през първата седмица на сиртфуд-диетата, когато човек може да употребява не повече от 1000-1500 ккал. Това е малко и за жените, и за мъжете.

 

 

Експертът по хранене Емър Делани в интервю признава, че не би препоръчала сиртфуд-диетата на своите клиенти. Най-малкото заради това, че е прекалено строга. Между другото, съществува мнение, че отслабването при такова меню се случва точно заради дефицита на калории. А не благодарение на антиоксиданти и изработката на сиртуини, както твърдят британците. Вместо да се подлагате на такива неистови ограничения, Делани препоръчва да преразгледате своето меню, да го промените, но в полза на по-полезни продукти.

 

"Сладката диета" води ли до отслабване?

 

Сиртфуд-продуктите също са от тази категория. Но не бива да зацикляте единствено и само на тях. Много по-простичко би било, пък и по-здравословно, да отслабвате с помощта на разнообразно и балансирано хранене, състоящо се предимно от плодове, зеленчуци, зърнени продукти и немазни белтъчни храни. Силните ограничения по отношение калоричността на ястията и тяхното разнообразие често намаляват мотивацията на човек да отслабне. При придържане към много строги диети хората често се сриват и качват обратно свалените килограми. Емър Делани препоръчва да свикнете да тренирате по няколко пъти на седмица – може и у дома с леки упражнения.

 

Какво не е наред с алкалната диета?

Виктория Бекъм, Ел Макферсън, Дженифър Анистън са само малка част от известните личности, които се придържат към тази диета. Същността й е не само в понижаване на теглото, а и в комплексното оздравяване на организма чрез нормализиране на киселинно-алкалния баланс. Тя стана модерна през 2013 г., когато Виктория Бекъм написа в социалните мрежи за своето увлечение към екстремни гастрономически практики, например това, че вече 25 години яде едно и също ястие на обяд… Експерти и учени обаче, с времето стигат до извода, че принципите на този хранителен режим не издържат на никаква критика. В смисъл, алкалната диета не може да помогне на човек да се справи със сериозни болести, въпреки че с нея е възможно да се свалят килограми. Известни са случаи на хора, болни от рак, отказали терапия и преминали на "правилен хранителен режим" според тях, които впоследствие умират. Още повече, през 2016 г. осъдиха основния защитник на алкалната диета Робърт Янг за мошеничество и осъществяване на медицинска дейност, без лиценз. Което, разбира се, повлия на репутацията и компетентността му. Все пак, не е правилно да се твърди, че алкалната диета е безполезна или опасна за здравето, тъй като нейните принципи са максимално близки до това, което сега наричаме здравословно хранене…

Съдейки по разрешените и забранени продукти, не е трудно спазването на алкална диета. Тя не предполага строги ограничения и е доста разнообразна, набляга се на ястия с много зеленчуци и плодове. Едва ли с нормализирането на рН-баланса би помогнала за зачеване или лечение на рак например, но е полезна заради съдържанието на витамини, целулоза и правилен хранителен режим като цяло.

 

В топпрепоръчваните блюда са зеленчукова супа; елда с печена във фурната пуйка; риба на пара със зеленчуци; смути от ябълки, банан, киви; кафяв ориз с филе от кокошка; зеленчукови сандвичи; фасул, приготвен с голямо количество листни зеленчуци.

 

Да, може да се приеме за кулинарен екстремизъм подходът на Виктория Бекъм да яде едно и също блюдо ден след ден вече много години – риба на грил и зеленчуци на пара. Това си е кулинарен екстремизъм, разбира се, но като идея за вечеря може да се препоръча, според експертите.

 

 

Яна БОЯДЖИЕВА/zdrave.to

 

ключови думи:
Сиртфуд

Добави коментар

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Хороскоп

Скорпион
24 октомври – 22 ноември