В България смъртното наказание е премахнато от 10 декември 1998 година. То е забранено и в целия Европейски съюз с Хартата на основните права. Но 60% от световното население живее в държави (сред тях Китай, Индия, САЩ и Индонезия), в които престъпници се екзекутират и до днес.
В много от тези страни все още съществува и обичаят на последното ястие. Възникването му се дължи на вярването, че храненето е особено символичен социален акт (какъвто наистина е). Считало се е, че приемайки последно ястие, осъденият засвидетелства прошка на екзекутора, на съдията и на свидетелите. По този начин изпълнителите на присъдата са си гарантирали и това, че духът на престъпника няма да се върне и да ги преследва. Негласно суеверие е било, че колкото по-отбрани са сервираните храни и напитки, толкова по-благосклонен ще бъде и осъденият към екзекуторите си.
Защо този обичай се е запазил и до днес е спорна тема, но по-интересното е, че резултатите от неговото практикуване представляват сериозен научен интерес. В августовския брой на списанието Апетит беше публикувано едно изследване, което заключи: когато хората ядат за последно, те ядат като за последно. Това е моят прочит на заключението разбира се.
inm.comРъководен от Брайън Уансинк, екип изследователи от Университета в Корнел анализира предсмъртните блюда на 247 затворника, екзекутирани между 2002 и 2006 година. 21% от тях са отказали да приемат последно ястие, а много незначителна част са поръчали храна с енергийна стойност под 200 калории. За останалите осъдени сметката е следната: средностатистическият енергиен прием се равнява на 2 750 калории, идващи предимно от протеин и мазнини. Най-често поръчваните храни се класифицират от учените както следва: месо (83,9%), пържено (67,9%), десерти (66,3%), газирани напитки (60,0%). Интересно е наблюдението, че няма експлицитни запитвания за модерни "здравословни" алтернативи като "йогурт, тофу или вегетарианско меню".
За моя най-голяма изненада (и зле прикрита радост) открих, че в Уикипедия има доста подробна информация за желанията на много известни американски престъпници. Знам, че изпитвате нездраво любопитство, затова ще ви дам някои от по-интересните примери:
-
Гари Карл Симънс Младши: двойна порция пица с гъби, лук, люти чушки и салам; нормална порция пица с три вида сирена, маслини, чушка, домат, чесън и италиански колбас; 10 пакета от по 220 гр пармезан, 10 опаковки от по 240 мл ранч дресинг; една фамилна опаковка царевичен чипс с вкус на сирене, 220 гр млечен сос за чипса, 100 гр люти чушки, два големи ягодови шейка, 2 чаши кола от по 600 мл, една голяма порция пържени картофи с допълнително кетчуп и майонеза и два половинлитрови ягодови сладоледа. Изял е около половината от всичкото това.
-
Рейни Бетей: пържено пиле, свински пържоли, картофено пюре, кисели краставички, царевичен хляб, лимонов пай и сладолед.
-
inm.com
Денис Уейн Бегуел: Пържола алангле със сос А1, пържени пилешки бутчета и гърди, ребра на скара, пържени картофи, лучени кръгчета, бекон, бъркани яйца с лук, домати, салата с ранч дресинг, два хамбургера, прасковен пай, мляко, кафе, студено кафе със захар.
-
Лорънс Ръсел Брюър: две пържени пилешки пържоли с грейви и лук, чийзбургер с тройна порция бекон и гарнитура, омлет с телешка кайма, сирене, домати, чушки и люти чушки, голяма купа пържена бамя с кетчуп, половин килограм месо на скара с половин бял хляб, три фахити (месо и зеленчуци, увити в царевична питка), една пица с месо, един литър ванилов сладолед и фъдж с фъстъчено масло с натрошени фъстъци. Поръчката е изпълнена, но Брюър отказва да я приеме със забележката, че щатът Тексас трябва да престане да изпълнява предсмъртните желания на престъпници като него.
Добави коментар