Има храни, които ефективно активират работата на гените против стареене, твърдят учените. Можете да забравите за строгите диети, да спрете да броите калориите и да се отдадете на сладкишите.
Целта е просто да добавите към диетата си храните, които влияят на гените. Прекрасна и проста рецепта за добро здраве и вечна младост!
Първият, който публично заяви, че храната може да повлияе на работата на гените, беше американският дерматолог Николас Периконе. Когато се усвои, организмът изразходва повече калории (енергия), отколкото получава от нея.
Периконе твърди, че ако се придържате към диетата на младостта, препоръчана от него, на 60 г. ще изглеждате като на 40. Адекватното хранене позволява на гените за подмладяване да работят дори на възраст, когато те обикновено се изключват.
Медикът заявява: "Ние наследяваме нашия набор от гени, имащи предразположение към ранно или късно стареене, както и към определени заболявания. Но някои видове храни, когато се консумират редовно, могат да внесат корекции в този глобален план”.
Много от скорошните проучвания показват, че гледната точка на Периконе не е без основание. Например, американският диетолог Брунилда Назарио смята, че диетата, базирана на идеите на Периконе, не противоречи на принципите на съвременната диетология и е напълно оправдана.
Черен шоколад
Става дума за шоколад с възможно най-високо съдържание на какао. Какаото съдържа процианидин-b2, антиоксидант, който има феноменалната способност да предпазва тялото от различни инфекции.
На първо място, това вещество е полезно за кожата. Следователно, какаото е просто необходимо за жените, които искат да поддържат кожата си свежа до дълбока старост.
Сьомга
Периконе споделя мнението на повечето диетолози, че сьомгата и другите видове риби, обитаващи студените води, трябва да се ядат редовно.
Тази риба съдържа омега-3 мастни киселини и антиоксиданти, а също така е източник на протеини, от които тялото се нуждае, за да изгради тъкани.
И трите елемента са ключови за подмладяването на организма, тъй като присъствието им в диетата помага по всякакъв възможен начин за активиране на гените, които подмладяват организма, казва Периконе.
Канела
Тази подправка не само придава деликатен вкус на някои храни и напитки, но е уникален, удължаващ живота агент. Канелата регулира нивата на кръвната захар, подобрява мозъчната функция и концентрацията.
Периконе също така твърди, че антиоксидантите в канелата могат да намалят риска от меланом. Всъщност, канелата е в състояние да играе същата роля в тялото като кресонът - да действа като "превключвател” на някои гени, които активно подпомагат функционирането на имунната система.
Гъби
В повечето съвременни диети гъбите отсъстват като клас. Смята се, че това са трудно смилаеми храни, които нямат особено ценни хранителни свойства.
През последните години обаче, изследванията все повече показват, че някои видове гъби имат благоприятен ефект върху имунната система, подобряват метаболизма и укрепват черния дроб, подчертава Периконе.
Особено, гъбите шийтаке - те съдържат много полезни антиоксиданти. Популярните лисички са богати на селен, който е изключително полезен за бъбреците и пикочно-половата система. Освен това, повечето видове гъби са богати на витамин D, така че са полезни за хора, които рядко излизат на слънце.
Кресон
У нас този зеленчук с воден произход се нарича още водница. И отново - всичко е свързано с антиоксидантите, които повишават способността на имунната система да се бори с инфекциите и вредните вещества, окисляват свободните радикали, които са основните агенти на стареенето в организма.
Освен това, водният зеленчук е естествен диуретик, способен да премахва вредните соли от тялото, да предпазва бъбреците, черния дроб и да намалява стреса върху сърдечносъдовата система.
Според Периконе редовната консумация на кресон активира няколко гена в тялото, които произвеждат вещества, необходими за имунната система.
Семена от градински чай
Градинският чай се счита за лечебно растение от няколко хиляди години, но лекарите често се отнасят към него с презрение, както към повечето други средства от "нетрадиционната медицина”.
Периконе твърди, че това не е вярно, но самият той прави корекции в традиционното отношение към градинския чай, предлагайки редовно да се консумира не самата билка, а нейните семена.
Те са богати на омега-3 мастни киселини, като буквално включват подмладяващите гени в организма. Освен това тези семена имат висока концентрация на витамин Е и калций, което е от съществено значение за структурата на костната тъкан.
Зелен чай
Зелените чайове изобилстват от катехини - естествени антиоксиданти, които предотвратяват стареенето и насърчават загубата на тегло, като забавят усвояването на излишните мазнини в организма.
Според наскорошно проучване, редовната консумация на зелен чай ускорява изгарянето на телесните мазнини с 15-20%.
Някои изследвания показват че зеленият чай е основен ключ за гените, които могат да предпазят организма от рак. Например рак на гърдата при жените и рак на простатата при мъжете.
Зеленият чай също така подмладява кожата и подобрява мозъчната функция, убеден е Периконе.
Червено вино
Това е единствената алкохолна напитка, която се препоръчва за редовна консумация. Причината е в ресвератрола - активен ензим, който забавя отлагането на мазнини в тялото, като блокира рецепторите на мастните клетки.
Освен това, ресвератролът според някои скорошни проучвания, може да предотврати много заболявания на сърдечносъдовата система и дори рак.
Джинджифил
Един от ключовите елементи в борбата срещу затлъстяването. Джинджифилът съдържа етерични масла, които стимулират производството на стомашна киселина и подобряват храносмилането. Поради това тялото изразходва повече енергия и изгаря мастните клетки.
Също така някои изследвания показват, че редовната консумация на джинджифил подобрява състоянието на кожата. И според това проучване два грама джинджифил на ден са достатъчни за понижаване на нивата на кръвната захар с 20%. С други думи, джинджифилът помага в борбата с диабета.
Грейпфрут
Ползите от грейпфрута са доказани отдавна и няма съмнения в това отношение. Ново изследване само допълва получените по-рано данни и показва, че грейпфрутът дори е подценен. Той е силен не само и не толкова с високото си съдържание на витамин С, но и със способността си да регулира нивото на инсулин в кръвта.
А горчивата ципичка, които мнозина изхвърлят, всъщност трябва да се яде с пулпата - съдържа нарингин. Това е антиоксидант, който помага за изгарянето на телесните мазнини и премахването на излишната жлъчка.
Милена ВАСИЛЕВА, zdrave.to
Добави коментар