Можете ли да ми кажете каква е външната ви обвивка, а? Трудно ви е, ясно. Всъщност, за да успеете да отговорите на този въпрос, трябва най-напред да знаете колко, най-общо, са типовете кожа и по-важното - с какво се характеризира всяка от тях.
Да ги посочим: мазна, суха, от смесен тип и нормална /прието е чувствителността и дехидратацията да се смятат за състояния на кожата, а не за отделен тип/.
Както се досещате, най-рядко срещаната е нормалната. Като цяло, тя се наблюдава най-вече при децата и при младите хора. А ако се случи да я притежавате и поддържате успешно и на по-сериозна възраст, значи сте истински късметлии :)
Като оставим настрана редовната квалификация обаче, всяка външна обвивка си има собствени особености, които допълнително усложняват диагностиката ѝ. Но въпреки това, добре е да знаете каква е вашата, за да може да я третирате правилно – с подходящите продукти.
Затова ще се опитам да синтезирам за вас основните белези на всеки тип, та дано ви помогна да опознаете външната си обвивка.
Започвам с:
Мазна кожа
Не. Не е най-лошият вариант, само така ви се струва. Aко сте надарени с такава, значи вероятността да стареете красиво, с по-малко бръчки, е значително по-голяма. Но да видим какво си имате тук:
- засилено и понякога – даже прекалено, отделяне на себум. Лъщите отдалече :) Факт. Мастните ви жлези функционират на високи обороти и нищо не може да ги спре да си вършат работата повече от съвестно. Лесно ще разберете, че е така, ако наблюдавате секрета, който излиза от порите при ръчно почистване на комедони – по-течен е.
- черни, че даже и бели, точки в изобилие, но вторите са значително по-малко от първите. Виновни за появата им са мастните жлези, които не се уморяват да произвеждат себум в излишък. Както се досещате, по-честото посещение при козметик е задължително.
- широки пори – о, да: въпреки че структурата и големината им са генетически предопределени, те могат лесно да се разширят при третиране на външната обвивка с неправилни средства или заради нередовното почистване на "заклещения" в порите ненужен секрет.
- високо ph на кожата, коeто налага манипулации с по-агресивни продукти, способни да преминат през високо киселинния слой и да проникнат в дълбочина.
*възможно е да се наблюдават възпаления, а също и чувствителност, но това зависи от начина, по който се грижите за кожата си (и от още 101 други фактора).
Ето и добрите новини:
- добра плътност и еластичност, здрава колагенна мрежа = по-малък риск от появата на бръчки
- влага: кожата ви е добре хидратирана, което си е плюс, откъдето и да го погледнете.
- добро кръвообращение
След всичко казано до тук, не ви остава нищо друго, освен да надникнете в ей този материал, за да си откраднете няколко добри съвети за поддържане на мазната си любимка :)
А следващия път продължаваме с останалите, още по-интересни, типове кожа. Ако смятате, че този материал ви е полезен (и искате да пиша още такива), моля станете ни приятелчета във фейсбук.
Добави коментар