В света на храненето, където доминират преработените и вредни продукти, често пъти е трудно да открием рецепти, които да съчетават вкус и здравословни ползи. Но с този хляб, съставен само от две
съставки, можете да се насладите на нещо вкусно и полезно. Направен с ленено семе и псилиум, той е не само лесен за приготвяне, но и изключително полезен за храносмилането и здравето.
Ползи за здравето: Този хляб е пълен с омега-3 мастни киселини и разтворими фибри, благодарение на лененото семе и псилиума. Ето защо той е идеален за:
Здраве на сърцето: Омега-3 мастни киселини и фибри помагат за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания. - Контрол на кръвната захар: Без захар и с нисък гликемичен индекс, този
хляб е подходящ за диабетици. - Подобрено храносмилане: Фибрите регулират храносмилането, като помагат за предотвратяване на запека.
- Отслабване: Фибрите в хляба помагат да се чувствате сити по-дълго време и да намалите желанието за нездравословни закуски.
Рецепта за хляб чудо от две съставки:
Необходими продукти: 2 чаши смляно ленено семе (240 г) ½ чаша псилиум (40 г) – люспи или на прах 2 чаени лъжички бакпулвер 1 щипка сол (на вкус) 1 ½ чаши топла вода (360 мл)
Приготвяне:
Загрейте фурната до 180°C и подгответе форма за печене с хартия за печене, намаслена леко.
В дълбока купа комбинирайте лененото семе, псилиума, бакпулвера и солта. Постепенно добавяйте топлата вода и разбърквайте с дървена лъжица, докато сместа стане гъста и лепкава. Прехвърлете
тестото във формата и го разпределете равномерно.
Печете за 40-45 минути, докато хлябът придобие златистокафява коричка и стегне. Оставете да се охлади за 10-15 минути, преди да нарежете.
Насладете се на чудото във всяка хапка: Този хляб е не само вкусен, но и осигурява много ползи за здравето. Можете да го сервирате с различни дипове като хумус, авокадо или ядково масло.
Подходящ е за закуска, лека вечеря или просто за основа на здравословно хранене през деня. Опитайте го и ще усетите магията на природните съставки, които поддържат тялото ви здраво!
Добави коментар