Ново проучване успява да идентифицира определена съставка на зеления чай – веществото epigallocatechin gallate (EGCG). Химично, то принадлежи към групата на полифенолите и от наблюденията на изследователите става ясно, че има свойството да смущава процеса на формиране на токсичните бета-амилоидни плаки.
Бета-амилоидни плаки се отлагат в мозъка при болестта на Алцхаймер. Те нарушават правилното протичане на връзките между невроните и различните отдели на мозъка и по този начин причиняват описаните симптоми.
Болестта на Алцхаймер е невродегенеративно заболяване с прогресивен ход, известно с пораженията си – отслабване на паметта и способността за мислене, както и с промени в походката.
Описаните наблюдения не само потвърждават предходните проучвания, подозиращи превантивната роля на EGCG, но и разкриват конкретните механизми на това благотворно действие.
Градивен елемент на плаките са бета-амилоидните мономери, които заедно формират олигомери (няколко свързани мономера). Използвайки ядрено-магнитен резонанс екипът е установил, че веществото EGCG ремоделира бета-амилоидните олигомери, пречейки им да образуват плаки.
Въпреки обещаващите резултати, екипът отбелязва, че за момента осигуряването на достъп на EGCG до мозъка е проблем. Ето защо продължението на това изследване ще се насочи към разработване на методи за преодоляването на препятствието.
Известно е, че всяка настъпила увреда в мозъка е необратима и затова на този етап основен акцент в поведението към тази болест е профилактиката и превенцията – стремежът на лекарите е насочен към максимално забавяне хода на заболяването и отдалечаване във времето на влошаването на симптомите.
Добави коментар