Оцетът, обясняват специалисти, е воден разтвор на киселина и в него няма витамини, флавоноиди, аминокиселини и прочее съединения. Присъстват само в незначителни количества някои органични киселини.
Затова е напълно необосновано да се предписват чудодейни свойства на този страничен продукт от виненото производство.
Въпреки това оцетът като хранителна добавка притежава редица биологични свойства, способни да повлияят положително на организма в някои ситуации.
Така например оцетната киселина неутрализира ферментите, участващи в разтварянето на въглехидратите и те в крайна сметка се усвояват по-бавно. Това е важно за страдащите от диабет и не само.
Оцетът, както и другите органични киселини облекчават храносмилането на белтъчните продукти и повишават усвояването на калция от храната. Или, ако вместо майонеза или сметана сложите в салатата си оцетена подправка, това намалява калоричността на ястието.
Особено балсамовият оцет, в съчетание с пикантни подправки, придава уникален изтънчен вкус.
И все пак не бива да злоупотребявате с оцета, за да избегнете неприятните последствия, като: нарушение на храносмилането на храната; изгаряния по лигавиците и тяхното хронично дразнене.
И не на последно място - оцетната киселина може да влияе на усвояването и/или действието на някои лекарствени препарати, например за понижаване на кръвната захар, на кръвното налягане и др., пише zdrave.to.
Добави коментар