Богомолките са страховити на вид насекоми, които са разпространени по целия свят. Тези буболечки са разпространени както в Южна Европа, Азия и Африка, така и в Австралия. Преди няколко десетилетия богомолки случайно са попаднали и на континента Америка .
Външният вид на богомолката, както и изключително странният и ужасяващ любовен живот са само две от причините за интереса към тези насекоми - съвокупението им завършва печално за мъжкия екземпляр. Самците-богомолки с настъпването на брачния период търсят подходяща самка. Като открие партньорка, мъжкият играе своя брачен танц, а след това започва самият процес на съединяване, в хода на който женската откъсва главата на своя полов партньор. После го изяжда целия. Макар и рядко, на самеца му се отдава да се измъкне от смъртоносната хватка на своята партньорка, преди да е станал угощение за нея.
С богомолките са свързани редица суеверия, сред които и това, че в никакъв случай не бива да убиваш богомолка.
Това поверие е особено разпространено в Италия, както и в някои части на Африка, където се смята, че не бива да се докосват богомолките, защото те притежават големи магически сили.
Друга причина, поради която не бива да убивате богомолка е, че те са всъщност представители на застрашен вид. Всъщност свирепите войни в света на насекомите имат точно определена задача - да опазват градината от насекоми-вредители, като мухи, мравки и дори жаби.
Според мюсюлманите богомолките винаги гледат към свещения град Мека, когато застанат в характерната за тях поза на очакване – със скръстени предни крачета.
Според мароканците ако човек, който се е изгубил, срещне богомолка на пътя си, насекомото ще му покаже север с предните си крака.
Африканските бушмени от Калахари се отнасят с уважение към богомолките и никога не ги докосват, защото според вярванията им те имат големи магически сили.
Според италианско суеверие ако човек се разболее, това е предизвикано от факта, че го е погледнала лошо богомолка. Според жителите на Сардиния да се убие богомолка носи голямо нещастие.
В източните страни богомолките винаги са били символ на смелост и жестокост. В средновековна Япония богомолките са били изобразявани върху дръжките на самурайски мечове. Съвременните японци смятат, че ако човек види богомолка, това предвещава скорошната му смърт.
В китайската народна медицина яйцата на богомолките от древни времена се използват за приготвяне на отвари за зарастване на рани от меч или стрела. Една от бойните техники в кунг-фу е в поза, характерна за богомолката при нападение.
В античността се е смятало, че богомолката е душа, която не се е преродила в човешко тяло, а е в тялото на насекомо между две прераждания в човешки образ. Богомолката е древен символ на женската власт, тъй като е известно, че женските изяждат мъжкарите.
Жителите на азиатските народи смятат, че ако се изгубят в планината или в гората, трябва да намерят богомолка. Накъдето сочат предните й лапи, е вярната посока.
Богомолката е символ на късмет. Да я видите е знак, че ще изпитате радост. Този късмет може да дойде под различни форми и можете да го очаквате скоро. Богомолката също е символ на спокойствие, фокус и концентрация.
В България има поверие: Ако видиш коленичила богомолка, можеш да очакваш, че ще ти е на късмет. Вярва се, че ангелите са близо до нея.
Добави коментар