Смокините са вкусен плод, на който не можем да се радваме целогодишно, за жалост. Разбира се, така е с повечето плодове и зеленчуци, което налага и тяхното консервиране. По отношение на смокините, те могат да се превърнат в апетитно сладко или да се изсушат. Да си изсушим смокини в домашни условия не е особено лесно, ако нямаме на разположение съответните приспособления или достатъчно слънчева светлина. Тук на помощ идва фурната, с чието съдействие ще можем да ги съхраним и да им се наслаждаваме до няколко месеца след обработката в зависимост от това коя рецепта от следващите ще се изпълни.
Месестата част на смокинята е винаги нежно червена. Около четвърт от масата на узрелия плод е захар. В изсушено състояние съдържанието на захар достига 37%, а понякога и повече
Как да си изсушим смокини във фурната – вариант 1 (със захар)
Изберете неголеми зелени, недоузрели смокини.
Приготвени по този начин, сушените смокини са годни за консумация до 1 месец след обработката при условие, че се съхраняват в хладилник
Знаете ли, че по време на военни походи или битки Александър Македонски и неговите воини носели със себе си сушени смокини, които са идеални за възстановяване на силите и не заемат много място в багажа. Сили от плода е черпила и Клеопатра.
Необходимите продукти са: немного узрели смокини, захар и вода.
От водата и захарта се сварява сироп. Плодовете се слагат във врящата сладка течност за 10 секунди. Това се прави, за да получат сладко покритие и да съхранят цвета си.
Изваждат се и се подреждат върху решетката на фурната. Поставят се в уреда на най-високото ниво и се оставят да се сушат в продължение на 2–3 часа при минимална температура. Ако при вашата фурна най-ниските градуси са 150, оставете вратата й леко отворена. След това обърнете плодовете и сушете още 2-3 часа. Смокините ще станат гумени и пластични. Може да ги сплескате леко, ако желаете.
Готовността им преценете, като направите разрез по една от тях и проверите вътрешността й. Тя трябва да бъде суха.
Любопитен факт е, че дървото смокиня е изключително дълголетно. То дава плодове цели 300-400 години, пише Framar.bg.
Добави коментар