Красота от Индия: облеклото

Което е повече от парче плат...
Красота от Индия: облеклото

Най-важното

"Успешни връзки" е едно уютно, цветно, приятно местенце, което съществува съвсем от скоро в София. В центъра редовно се организират различни обучения, с цел психологическо консултиране и антистрес терапия.

Негов създател е чаровната Милена Динкова – психолог и журналист, а понастоящем – лайф коуч и консултант по успешни връзки. Повече за нея обаче ще ви разкажем съвсем скоро.

А междувременно, вие може да се включите в организираната от центъра акция "Благодаря". Тя ще се проведе на 24 ноември, от 18:00 до 19:00 часа, в Сити Център София. Каква е основната й идея ли? Да ви предостави възможност да благодарите на някого, който ви е помогнал и обичате.

Повече за инициативата може да научите тук.

Не знам за вас, но аз отскоро вярвам в прераждането. Даже съм почти убедена, че в минал живот (преди този на каталунска красавица), съм била индийска принцеса. Извън кръга на шегата обаче, вече се убедих, че на всяка жена й отива да бъде индийка - не само на мен, преродената ;)

Помогнаха ми да го осъзная две прекрасни дами – Стела Христова и Ася Иванова. Двете редовно провеждат забавни и вдъхновяващи ателиета за женската красота в индийската култура.

А последният техен уъркшоп се състоя преди около седмица, тук, в учебен център "Успешни връзки", София. Идеята на работилницата, организирана съвместно с Милена Динкова - създател на центъра и лицензиран лайф коуч, е да помогне на участничките да преоткрият женствеността си и да постигнат вътрешен мир и хармония със себе си. Както и да получат невероятната възможност да се почувстват екзотично красиви, истински и щастливи. Как? Лесно, като в приказка на Шехерезада. 

Трансформацията ни започна с обличането на традиционната женска дреха или на т.нар. сари. Смея да кажа, че носенето на това облекло, меко казано, води до пристрастяване. Тези, които са го усещали около тялото си, знаят какво имам предвид.

От едно парче плат  - 50 

Разбрахме, че в Индия има наистина огромно разнообразие от носии (женски и мъжки), но въпреки това сари остава любима дреха на индийската жена. Всъщност, все повече дами от цял свят избират да я носят в ежедневието си и даже на официални събития (балове, сватби и т.н). А напоследък виждаме и доста звезди да се разкарват "по индийски" по червения килим на славата.

Стела Христова

Причините 

На първо място, става въпрос за едно, повярвайте ни, адски удобно облекло. И макар че отстрани то изглежда трудно за обличане и събличане, това изобщо не е така. С практика натъкмяването му отнема не повече от две минути, няма майтап. "Човек просто трябва да реши какво да прави със сари", шегува се Стела, но е абсолютно права.

Да добавим още, че то е шарено и може да се носи по много разнообразни и любопитни начини и даже – на голо, самостоятелно. Иначе, под него обикновено се слага специално бюстие (с дълъг или къс ръкав), наречено "чоли”, и широка фуста.

Забележка: никак не е задължително цветовете на бюстието, фустата и сарито да съвпадат. Обратното. Колкото по-силен и смел контраст се постигне в съчетаването им, толкова по-добре, потвърди и Ася. 

Стела Христова

Индийските стилистки ни обясниха, че в отделните региони на Индия моделите на носиите имат съществени разлики помежду си.

  • В златния Раджастан, например, наричан още градът на раджите (царете), индийската дреха е лека, ефирна и прозрачна. Традиционно, там тя се прави от жоржет или коприна. По нея има много пайети, флорални мотиви и капчици – любимите ни! 
  • В щата Ориса се изработват едни от най-скъпите носии в Индия. Повечето от тях са ръчно тъкани и поради тази причина издържат много години.
  • Мадамите на юг пък са целите покрити в злато – метални нишки са втъкани в платовете и придават магически блясък на облеклото.
  • А тъй като в Хималаите е доста по-студено, дрехите тук са от вълна и памук, в преобладаващ червен цвят. Всъщност, ако се загледате в тях, ще установите, че удивително приличат на традиционната българска носия.

Стела Христова

Сарито говори, да!

Tо може ви каже ужасно много неща, увериха ни Стела и Ася. Не само от кой край на Индия идва притежателката му. Най-напред, по него може да се ориентирате какъв е семейният й статус – дали е сама или вече е срещнала (или по-скоро са я срещнали с) мъжа на живота й.
Ще разберете още какво е материалното й положение и дори какво работи. Синият цвят на носията може да означава, че дамата практикува някакъв определен занаят с ръцете си, зеленият - че се занимава със земеделие, а жълтият е символ на образованието и науката. Ако пък е облечена в бяло, вероятно тъгува от загубата любим човек и е в траур.

Така дрехата в Индия е много повече от парче плат, който предпазва от студ и скрива тялото от чужди погледи. Тя изразява силна емоция, намерение и твърдо решение. С две думи: разказва история.

За това всяка жена трябва сама да избере своето сари и да... реши какво точно иска да покаже и заяви на света, носейки го.

Как се облича обаче тази уникална дреха?

Стела ХристоваНа това ще ви научат Ася и Стела, ако посетите следващия им уъркшоп, който ще се проведе съвсем скоро, на трети декември, в галерия "Снежана", София. Повече информация за събитието може да научите тук.

Бонус-съвет: за да увиете все пак нежния плат около талията си, трябва първо да откриете края му и да разберете коя е лицевата му страна. Това обаче е лесната работа по облеклото.

По-трудно ще ви бъде да направите специфичните гънки (плoхи - обърнато плисе), с които едната част на плата се премята на рамото, а другата се втъква отпред, като своеобразен пояс. Ще видите обаче, че техниката се усвоява бързо и, че сарито ще се подчини на желанията ви да бъдете красиви.

Та, обличането бе първата стъпка от трансформацията ми. Какво се случи по-нататък... ще разберете в следващия материал. 

Добави коментар

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Хороскоп

Телец
21 април – 21 май