Знаете ли какво е смартфонова шия? А компютърна шия? Едно и също е. Това нов синдром на болка, наблюдаван от специалистите от Клиниката за лечение на болка в Горносилезийския детски здравен център в Катовице - една от най-големите педиатрични болници в Полша. Все по-често в клиниката идват деца с различни видове главоболие, болки в шията, раменете или между лопатките. Някои от тях се оплакват от изтръпване на ръцете.
"Разпитваме ги за навиците им, преглеждаме ги основно и разпознаваме т.нар. синдром на смартфоновата шия, въпреки че все още няма такова заболяване в международната класификация на болестите” - казва д-р Малгожата Гола от клиниката за лечение на болката.
"Този синдром е следствие от принудителното положение на тялото при използване на компютър, мобилен телефон или таблет. Това води до
претоварване на една група мускули
– тези на раменния пояс, и отслабване
на друга – мускулите на врата
При сваляне на анамнезата в такава ситуация обикновено се потвърждава, че детето използва електронни устройства много често и за дълго време. Нашите препоръки за ограничаване на тези сесии често се приемат зле, особено от децата” - подчертава д-р Гола.
"Помагаме ефективно на половината от нашите пациенти. На други 20-30 процента - частично. Има и едни 20 процента, които нямат подобрение или спират лечението. Причината е, че не вярват на терапията и на шансовете за подобрение. Освен това имаме работа не само с деца, но и с лица, които се грижат за тях. Терапията изисква редовни посещения в клиниката, което възрастните невинаги приемат” – обяснява лекарката.
Пациентите най-често се лекуват с нестероидни лекарствени средства, комбинации от мануална терапия, физиотерапия
и лечебна физкултура
за укрепване на мускулния корсет, разпускане на напрегнатите мускули, възстановяване на мускулния баланс и запазване на стойката.
За съжаление, синдромът на смартфоновата шия не изчезва с израстването на децата. Напротив. Задълбочава се.
Невролозите са категорични, че смартфоновата шия ще е епидемията на най-новото време. За едни лекари това е болест, за други - просто лош навик. Каквото и да е, със сигурност не убива, но дълго време мъчи.
Докато човек е навел глава над екрана на смартфона или таблета, плъзгайки с палец към следващия пост във фейсбук например, не усеща тежестта, която се изсипва върху гърба и шията му.
Източник: 24 часа
Добави коментар