Честваме Деня на народните будители

Честваме Деня на народните будители

Денят на народните будители е официален български празник, който се чества всяка година на 1 ноември. На него се почита паметта на българските просветни дейци и революционери.

В освободената от османско владичество България възрожденските идеал постепенно биват загърбени от проблемите на делника. Част от българската интелигенция съзира опасността от разпад на националната ни ценностна система и обръща поглед към най-светлите имена на българското духовно минало: Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, Йоасаф Бдински, Григорий Цамблак, Константин Костенечки, Владислав Граматик, поп Пейо, Матей Граматик, Св. Иван Рилски, Неофит Бозвели, братята Димитър и Константин Миладинови, Георги С. Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов и още стотици радетели за народна свяст и българско самосъзнание.

За първи път празникът се чества през 1909 г. в Пловдив. През 1922 г. Стоян Омарчевски, министър на просвещението, внася предложението за отбелязване на 1 ноември като празник на народните будители.

От 1 ноември 1923 г. с указ на цар Борис III е обявен за общонационален празник в памет на заслужилите българи.

От 1945 година Денят на будителите е отменен и след дълго прекъсване, със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36 Народно събрание през 1992 г., се възобновява традицията на празника. Първи ноември официално е обявен за Ден на народните будители и неприсъствен ден за всички учебни заведения в страната.

Днес пред президентството ще се състои традиционната на този ден церемония по издигане на националното знаме.

В 9 ч. държавният глава и върховен главнокомандващ Въоръжените сили Румен Радев ще приеме строя на Националната гвардейска част.

След това в Гербовата зала на "Дондуков" 2 президентът ще отправи приветствие към ръководители на културни институции, общественици и дейци в областта на науката, образованието, културата и изкуството.

Ще се проведе и церемония по връчване на Почетния знак на държавния глава. Изтъкнати български учени и читалищни дейци ще получат отличието. Сред тях са член-кореспондент Владко Панайотов, академик Красимир Атанасов, Анета Мутафчиева, Васил Новоселски.

Министърът на отбраната Георги Панайотов от своя страна ще награди български институции, допринесли за развитието на културата и изкуството.

Сред наградените ще са Националната музикална академия, Националното училище за танцово изкуство, Негово Високопреосвещенство Великотърновският Митрополит Григорий, писателят Калин Донков.

Библиотекарите - на символичен протест

Библиотеките ще протестират в Деня на будителите. Недоволството е заради недостатъчните бюджети, с които заплатите в сектора са близки до минималната.

Протестът е символичен - пред сградите на библиотеките ще бъдат поставени плакати, обясни пред "Хоризонт" Ганчо Ганчев, член на Управителния съвет на Независимата синдикална федерация "Култура" към КНСБ.

"Конкретният повод за протеста е фактът, че единствено в библиотеките възнагражденията не са обвързани с минималната работна заплата. Във всички останали браншове на културата – театри, музикални и танцови изкуства, музеите и галериите, Министерството на културата подписа споразумения, с които за отделните длъжности се определят коефициенти спрямо минималната работна заплата. Така при нарастването на минималната заплата ще нарастват и всички заплати в съответните учреждения. Единствено за библиотеките Министерството на културата предложи това да стане "при наличие на средства в бюджета". Каквото условие няма в споразуменията с другите браншове", каза Ганчо Ганчев.

В символичния протест ще участват Националната библиотека и регионалните във Варна, Велико Търново, Кърджали, Ловеч, Силистра, Хасково.

Добави коментар

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Хороскоп

Риби
20 февруари – 20 март