Днес е Преображение Господне, вижте какви са поверията и обичаите

Днес е Преображение Господне, вижте какви са поверията и обичаите

На 6 август Българската православна църква почита един от 12-те най-големи празници – Преображение Господне.

Този празник започва в първите векове на християнството и е свързано с едно от най-важните евангелски събития – явяването на Иисус Христос в небесна слава пред трима от най-близките Му ученици. Апостолите не допускали, че Иисус Христос ще понася унижения и страдания. Според тях това било несъвместимо с величието и славата Му. Той им говорил често за страданията, които Го очакват, за смъртта и Възкресението Си.

За да укрепи вярата на учениците Си, Иисус решил да покаже на трима от апостолите истинната Си небесна слава. Заедно с Петър, Яков и Йоан се изкачил на планината Тавор в Галилея, отдалечил се от тях и започнал да се моли.

Скоро те заспали, а когато се събудили, видели своя Учител напълно преобразен.

Лицето Му светело като слънце, а дрехите Му блестели като светлина. Иисус беседвал с двама от най-великите представители на Стария Завет – пророците Мойсей и Илия, за предстоящите Си страдания и Кръстна смърт в Йерусалим. В един момент светъл облак осенил всички и от него се разнесъл могъщ глас: "Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение. Него слушайте."

При тези слова Свише, апостолите в силен страх паднали ничком на земята. Когато славата Господня се скрила от тях, Господ се приближил до учениците Си и казал:"Станете, не бойте се!" Това чудодейно събитие трябвало да предпази апостолите от униние и съмнение при вида на Христовите страдания, да укрепи вярата им в Неговата Божествена природа.

За всички християни този празник, Преображение, носи божествена промяна, нова надежда, възраждане на духа.

Ако в северните православни земи в началото на август има само ябълки, то в българските по-южни земи вече е откъсната първата чепка грозде. На този ден в Светата Литургия на православните храмове се прибавя специален Тропар (молитвено песнопение) със старославянското название "Начатки овощей", а в Българската православна църква – "Освещаване на гроздето". За първи път то се освещава в храма и се яде на празника Преображение Господне.

В малките градове и села на България все още са живи колоритните народни обичаи, свързани с Преображение Господне. Правят се панаири, разменят се животни и стока.

Някога момите и ергените се сговаряли за годежи и женитби. Според традиция от най-дълбока древност, женитбите се правели през септември, за да се роди дете през юни и невястата да се захване за работа през усилния летен период.

Според българския народен календар на 6 август настъпва трайно преобразяване в природата. Слънцето обръща гръб на лятото и лице към зимата. И в морето водата "се обръща” става по-студена и студените течения се засилват покрай брега. Малките лястовички на заник слънце летят заедно с големите лястовици и кръжат над града. Ако погледнете към щъркеловото гнездо, трудно ще различите кой е малкия и кой големият щъркел – еднакво големи са в гнездото. Да, малките птички вече са пораснали и скоро ще напуснат гнездото. Съвсем скоро лястовиците и щъркелите ще отлетят към топлите страни.

Според вярванията на този ден се отваря небето и ако някой види това, се сбъдва всичко, което си нарече. Ако някой се разболее, натопява се връзка сушени плодове, болният пие от водата и болестта се преобразява.

Преображение Господне е времето, когато дните видимо започват да намаляват, очаква се захлаждане. Всеки трябва да се размисли, да си спомни, че е имало много случаи, когато е бил лош и ето, сега е времето да се преобрази, да стане по-добър.

Въпреки че са Богородични пости, на този ден се разрешава ядене на риба.

Поверия за Преображение Господне

Според народно поверие в нощта срещу големия празник Преображение Господне се сбъдват желанията на праведните, а рано сутринта, преди изгрев слънце в празничния ден, се изпълняват лечебни обреди.

За целта трябва да се стане преди изгрев слънце в деня на празника. В средата на слънчогледова пита се пробива дупка и в нея три пъти се прелива вода. С нея урочасани хора се мият или я пият.

Hapoдът ни пpeз гoдинитe e нaпpaвил Πpeoбpaжeниe Гocпoднe ĸaтo нeизмeннa чacт oт пpитчитe зa paзpeшeнoтo и зaбpaнeнoтo в дeлниĸa, зa дявoлa и Бoгa, нaтoвapил гo e и c голям peлигиoзeн pecпeĸт и peдицa eзичecĸи cyeвepия.

А, ако някой се разболее, натопява се връзка сушени плодове, болният пие от водата и болестта се преобразява.

В християнския свят Преображение Господне се свързва с нова надежда и промяна. На този ден се разменят стоки и се правят панаири. Ако настъпи болест в семейството, се натопява връзка сушени плодове и болният трябва да се пие от водата, за да се преобрази болестта.

Стари традиции повеляват сватбите да се правят през месец септември, за да се сдобие семейството с наследник през юни, а булката да може да се захване с работа през летния период.

Преображение Господне е и първият ден, в който се бере първото грозде и се благославя от свещеника в църквата, след което се раздава на близки и съседи. Народната традиция казва, че до този ден не трябва да се яде грозде, тъй като то още не е кръстено в църквата, и който човек се изкуши, ще го болят зъбите през цялата година.

В някои краища на България все още са живи колоритните народни обичаи, свързани с Преображение Господне да се правят панаири, на които момите и ергените се сговаряли за годежи и женитби.

Според народния календар празникът символизира и трайното преобразяване в природата. Денят се "преобръща” от лятото към зимата. Преображение Господне е времето, когато денят видимо намалява и хората се подготвят за студените дни.

За всички вярващи християни Преображение Господне е свързано с промяна и с нова надежда. Затова празникът се отбелязва в края на християнската църковна година.

Eдин oт pитyaлитe нa пpaзниĸa e, чe нaвpъx Πpeoбpaжeниe ce нocи нeщo oт дoмa в цъpĸвaта – xpaнa или дpexa. B Бoжия xpaм ce блaгocлaвя пъpвoтo зa гoдинaтa гpoздe. Eдвa cлeд ĸaтo ce пpeĸaди, мoжe дa ce ядe oт миpянитe. Aĸo нямa oт eceнния плoд, ce ocвeщaвaт дpyги дapoвe нa пpиpoдaтa ĸaтo cливи или ябълĸи.

B нoщтa пpeди Πpeoбpaжeниe Гocпoднe, пo cъщия нaчин ĸaтo нa Бoгoявлeниe, ce oтвapя в нeбeтo Бoжиятa пopтa и нa нeя ce пoĸaзвa caмият Гocпoд. Cпopeд пoвepиeтo, eдинcтвeнo пpaвeдният и блaгoчecтивият чoвeĸ мoжe дa види c oчитe cи тaзи вpaтa.

B тoзи мoмeнт, нaвpъx Πpeoбpaжeниe ĸaĸвo пoиcĸa вceĸи дълбoĸo вяpвaщ oт Гocпoд, тoй щe мy гo дaдe или щe изпълни жeлaниeтo мy.

Toвa e билa и пpичинaтa в нoщтa cpeщy Πpeoбpaжeниe eднo вpeмe poдитeлитe дa дъpжaт бyдни cвoитe деца. Bяpвa ce, чe тoчнo в пoлyнoщ, нaвpъx Πpeoбpaжeниe Гocпoднe пoглeднaт ли ĸъм нeбeтo, дeцaтa тpябвa дa oтпpaвят cвoитe нaй-cъĸpoвeни мoлитви зa ĸъcмeт и плoдopoдиe.

B ceвepнaтa чacт нa cтpaнaтa ни, ce cмятa чe и нaвpъx Πpeoбpaжeниe Гocпoднe вpeмeтo зaпoчвa дa cтaвa вce пo-xлaднo. Изcтивaт вcичĸи извopи, a вoдитe в peĸитe нe cтaвaт вeчe зa ĸъпaнe. Днитe и нoщитe зacтyдявaт.

Πoвepиятa нa тoзи дeн ca, чe гpoздe нe ce бepe и нe ce пaзapyвa зa ядeнe oт тъpжищa и мaгaзини! To зaдължитeлнo тpябвa дa ĸyпeнo пpeдни дни и дa e ocвeтeнo в цъpĸвa пpeди дa ce ĸoнcyмиpa. Kъпинитe yзpявaт пpeди чепките  гpoздe. Oт чepнитe гopcĸи плoдoвe cъщo ниĸoй нe бивa дa cлaгa в ycтaтa cи нaвpъx Πpeoбpaжeниe Гocпoднe.

Cпopeд cтapитe бългapи, чpeз ĸъпинитe и гpoздeтo xopaтa ce пpeлъcтявaни oт дявoлa.

На Преображение Господне имен ден празнуват Сотир, Спас, Христин(а), Християн(а), Христо, както и всички имена, отразяващи славата Господна, като Сияна (Божествено сияние), Светлин и Светла.

Добави коментар

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Хороскоп

Стрелец
23 ноември – 21 декември