За здравословно хранещите се сте чували да казват, че разглеждат съдържанието на чинията си под лупа. Е, случаят на американската фотографката Карън Алпърт е далеч по-смущаващ. Тя никак не е човек, от чиято уста ще чуете нещо за фитостероли и есенциални аминокиселини, но пък за сметка на това разглежда храните под микроскоп. Че и ги снима.
Запознайте се със сканиращия електронен микроскоп. Той се използва за изучаването на повърхности. Това става с помощта на електронен сноп, който обхожда обекта точка по точка и може да върне изображение с увеличение до 30 000 пъти. Технологията се използва за какво ли не – от откриването на миниатюрни следи върху изстреляни куршуми, до изследването на причините зад намаляващата популация на пчелите. Подходът на Карън спрямо тази прецизна техника обаче е доста по ненаучен и има една-единствена цел: да накара хората да се вгледат по-отблизо в менюто си.
Caren AlpertРепичка
Така тя не се опитва да проповядва кои храни са вредни и кои – полезни, а по-скоро иска да даде един по-нагледен пример за това колко различни помежду си са тези продукти, особено когато се направи сравнение между преработените и непреработените от тях.
Caren AlpertКитайска бисквитка с късметче
За да е възможно сканирането на избраните от нея храни (вариращи от трапезна сол, до шоколадова торта), те трябва да бъдат изсушени и покрити с електропроводим метал, обикновено злато. С риск да ви
лиша от известна доза удоволствие трябва да кажа, че оригиналните изображения, които електронният микроскоп произвежда са чернобели. Тук виждате постпродукцията, която отразява виждането на
фотографката за реалните им цветове.
Caren
AlpertПечено кафено зърноCaren AlpertБадемCaren
AlpertЛисто от ананасCaren AlpertШоколадова тортаCaren AlpertТрапезна солCaren AlpertДълбоко
пържен лукCaren
AlpertЗахарни пръчици
Добави коментар