Метаболизмът: Този сложен процес, виновен за напълняването

Метаболизмът: Този сложен процес, виновен за напълняването

Когато чуем думата метаболизъм, много от нас мислят, че това е процес, при който тялото ни разгражда приетата храна. Но това е само една малка част от голямата картинка. Метаболизмът всъщност е сложен процес, който захранва цялото тяло и го поддържа живо.

Според определенията, метаболизмът е вътрешен процес, който превръща приетите калории в енергия за организма. Той се разделя на два различни процеса – анаболизъм и катаболизъм. 

Анаболизмът е известен като конструктивната фаза на метаболизма. Той синтезира по-малките молекули в тялото до по-сложни, които след това се използват за възстановяване и растеж на тъканите, както и служи за плътността на костите.

Например когато ядете пилешко месо, анаболизмът ви позволява да превърнете приетите протеини в мускули. С други думи, този процес трансформира храната, която ядете във физически компоненти като мускули, кости и клетки.

Катаболизмът е деконструктивната фаза на метаболизма. Той осигурява енергията, която ни е нужна за физическите активности и другите вътрешни процеси. Катаболизмът "разбива" по-големите молекули като глюкоза и протеини на по-малки компоненти. След това тялото ги използва за процеси като храносмилането или пък активности като тичане и ходене.

Ако вземем примера с пилешкото месо, катаболизмът го разбива на протеини, след това на аминокиселини, които се превръщат в енергия, използвана от тялото за тежки упражнения или тичане.

Въпреки че метаболизмът се свързва главно с храната, която приемате, това не е единственото му предназначение. "Той е много сложен, индивидуален и се влияе главно от храната, която приемаме", казва диетологът Хедър Сийд пред Insider. Има три главни фактора, които определят колко калории ще изгорите през деня.

Основна метаболитна скорост
Основната метаболитна скорост (ОМС) измерва колко калории ще изгори тялото ви докато е в покой. Дори когато спите или си лежите, организмът ви има нужда от енергия, за да изпълнява вътрешните процеси като дишане, кръвообращение и възстановяване на клетките.

Има няколко фактора, които могат да повлияят на ОМС. Например хората, които са по-високи са склонни да имат по-бърз ОМС, тъй като имат повече метаболизираща тъкан. Това важи и за мъжете, защото те обикновено имат повече телесна маса от жените.

Вашият ОМС може също да се забави с възрастта, поради нездравословни диети или периодично гладуване, защото това кара тялото ви да пести енергия, тъй като не получава достатъчно хранителни вещества.

Храносмилане
Необходимо е значително количество енергия за храносмилането и метаболизирането на храната. Този процес се нарича термогенеза и се определя като производство на топлинна енергия в тялото и ускорява метаболизма. Той помага за по-бързото изгаряне на калориите и по-доброто усвояване на хранителните вещества. Близо 10% от калориите, които изразходвате на ден, се дължат на този процес.

Физическа активност
Разбира се, няма как да бъде забравен и този фактор от живота на всеки от нас. Тук обаче физическата активност не се отнася само до часовете, прекарани във фитнес залата. Говорим и за обикновените неща като разходка или изкачване на стълби.

Човек, който отделя от 30 до 45 минути на ден за физическа активност като ходене, гори 20% от калориите си за деня. 

Въпреки че има доста сведения за това как работи метаболизмът в човешкото тяло, експертите споделят, че все още този процес не е достатъчно ясен за науката. "Той се превърна в доста интересна тема за разработки в момента", казва пред Insider д-р Сийд.

Околната среда и всичко, което ни заобикаля може да промени работата на метаболизма ни. Например нашата ОМС може да се повиши, когато сме болни от диабет или рак. Именно, защото процесът зависи от толкова много неща, той е много комплексен и труден за изследване.

В момента се правят проучвания как различните храни влияят на метаболитните процеси и как гените ни също могат да променят метаболизма на човек. Според експерти, това ще ни помогне да разберем как работи тялото ни.

Източник: Tialoto.bg

ключови думи:
метаболизъм

Добави коментар

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Хороскоп

Стрелец
23 ноември – 21 декември