Не е лъжа, че живеем в златния век на респираторните заболявания. Това се дължи не на кемтрейлс или на друга подобна дивотия, която може да ви хрумне, а на семплия факт, че с увеличаването гъстотата на градското население вирусите все по-лесно започват да прескачат от нос на нос на нос.
Статистиката сочи, че човек настива средно от 2 до 5 пъти годишно. При някои честотата може да достигне и до 10, което си е голям късмет. Всичко това е толкова досадно, че едва ли има обитател на тази планета, който не се моли ваксината против настинка да бъде изобретена възможно най-скоро. Вероятността това да се случи обаче е доста нищожна, най-малкото заради факта, че тук не става дума за единично заболяване, а за синдром, който може да бъде причинен от над 200 различни вируса. Сами се сещате, че това не е като да се имунизираш срещу варицела.
Ето защо не трябва да чакаме, а да потърсим алтернативен начин за превенция. За съжаление, по всичко личи, че такъв не съществува. Простете, съществува, но той се нарича отшелничество и не е за всеки. Знаете, че настинката се предава по въздушно-капков път. Това ще рече, че вирусите излизат от носа на болния и пътуват наляво-надясно посредством малки сополиви капчици, докато не бъдат вдишани от вас директно или след като сте обарали дръжката на врататата и сте се пипнали по лицето. Затова и един от най-сигурните методи да намалите шанса от заболяване е да си миете ръцете възможно най-редовно и щателно. Особено ако имате около себе си някой, който е болен отскоро, тъй като настинките са най-заразни през първите два дни*.
inm.comНапук на това, което бях писал по-рано, открих, че през 2005 година е провеждано изследване, което цели да установи дали охлаждането увеличава риска от настиване. За целта група учени хващат 90 студента и им накисват краката в леденостудена вода за 20 минути, а други 90 оставя на топло. В крайна сметка се оказва, че в първата група има два пъти повече разболели се в рамките на следващите 5 дни. Учените обаче не пропускат да отбележат, че е възможно студентите вече да са били носители на вируса, а студът да е позволил проявяването на симптомите. И все пак, винаги е добра идея да пазите краката си топли и сухи.
В тази връзка не можем да не споменем и една от по-новите хипотези за връзката между студа и настинките, а именно: охлаждането на носа ни прави по-податливи на инфекции от всякакъв вид. Идеята е, че всеки път, когато вдишваме студен въздух, охлаждаме епитела на носа и това отслабва естествената ни респираторна защита (състояща се от сложни неща като мукуцилиарен клирънс и фагоцитна активност на левкоцитите ;). Ето защо, покриването на носа с шал може и да се окаже добра идея през зимата.
inm.comВстрани от това, систематичния обзор на научните публикации не подкрепя масовата увереност, че витамин C предпазва от настинка, дори и приеман в големи количества. Редовният прием на 1 грам дневно обаче може да намали продължителността на боледуването с 8% при възрастните и с 13% при децата, което при средна продължителност от 4 дни се изразява в около 8 часа по-малко мизерия за нас и в половин ден за хлапетата.
Една от добре изпитаните добавки против настинка и грип е цинкът, но имайте предвид, че за да си гарантирате ефект, трябва да сте го взимали в продължение на минимум 5 месеца. Ако вече сте болни е възможно да ускори възстановяването, но за целта трябва да го приемате непосредствено след появата на първите симптоми.
Най-много се зарадвах, когато разбрах, че ненавижданата от мен ехинацея е доста безполезна превантивна мярка. Освен това може да предизвика алергични реакции при деца под 12 години, затова сравнително спокойно можете да изхвърлите запасите си.
И запомнете – нито капките за нос, нито сиропът за кашлица, нито аспиринът, нито парацетамолът лекуват настинка. Те просто третират нейните симптоми. Още по-малко го правят антибиотиците, които са предназначени да избиват бактерии, а не вируси.
* Най-тъпото е, че при появата на първите симптоми вече са изминали два дни от заразяването
Добави коментар